• pt.. sie 12th, 2022

Co należy wiedzieć o kajakach z maluchami?!

lut 28, 2022

Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się ogromną popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń to nie tylko przygoda ale też wspaniałą formą aktywności fizycznej i szansą na rodzinnie spędzonego czasu. Jeżeli masz zaplanowaną kajaki z dziećmi przeczytaj nasz tekst , aby poznać kilka ważnych wskazówek.

Kiedy możemy wziąć dziecko na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem do lat trzech niestety to zły pomysł ze względów na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane między innymi:

 • trudności w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
 • dzieci poniżej trzeciego roku życia mogą czuć się nie do końca komfortowo w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie wiedzieć czy jego dziecko ma alergię na owady, które zdarzają się często na spływie kajakowym
 • zbyt duże zaaferowanie dzieckiem przez rodzica. 

Kajaki z dziećmi w wieku przedszkolnym – czy można zacząć?

Najfajniejszy czas w którym wypożyczalnia kajaków powinna być odwiedzona to przedszkolny wiek dziecka. Właśnie w tym czasie warto przetestować rodzinny spływ kajakowy. Pierwszy spływ możemy zorganizować w wielu polskich miejscach jednym z nich jest Krutyń. iż generalnie spływ kajakowy po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ po jeziorze, ponieważ cały czas zmieniają się widoki. 

Kajaki z dziećmi w wieku szkolnym – coraz lepsza rozrywka??

Wyjazd na spływ kajakowy z większymi dziećmi może odbywać się nawet przez kilka dni. To idealna alternatywa na wczasy w kraju, ponieważ w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, spływ kajakowy nie powoduje narzekania przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma doświadczenia z kajakami to będzie zafascynowane taką wycieczką.
Pamiętaj jednak, że dzieci w wieku szkolnym nie jest już małym dzieckiem, który boi się nowych okoliczności. Dzieci w takim wieku wymaga ciekawych atrakcji, wyzwań oraz zdrowej adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej trasy – wybierz taką która jest dostosowana do waszych predyspozycji, 
 • dla nastolatków pływających pod okiem profesjonalnych kajakarzy zabrać kajaki jednoosobowe,

Jaka trasa będzie najlepsza dla dzieci – sprawdź nasze porady!

Trasa kajaków koniecznie ma być dopasowana do w Twoich umiejętności. Nie zapominaj, że Dla Ciebie rzeka o głębokości metra sięga do pępka, za to dla kilkulatka będzie sięgać do szyi.

Co należy wziąć pod uwagę, oceniając problemy na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najważniejsze standardy spływów kajakowych z dziećmi?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Pamiętaj, że na kajakach z udziałem dzieci nie powinno się mieć pod kontrolą większej ilości maluchów, niż tyle ilu, rzeczywiście będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie ewentualnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

Jest to zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie masz pewności, kiedy będziesz potrzebował pomocy, w związku z tym cały czas powinien być jakaś osoba obok Twojego kajaka. Ponadto w Twojej grupie musi być minimum jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na kajakach. 

Wyposaż siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

Jest to z pewnością najistotniejsza zasada w trakcie spływu kajakowego, zarówno z dziećmi, jak i bez nich. Niemniej jednak na kajakach z maluchami niezbędne jest też ubranie się w kamizelkę asekuracyjną. Niezależnie od tego czy czujesz się w wodzie pewnie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.