• pt.. sie 12th, 2022

Największe atrakcje województwa świętokrzyskiego

kw. 28, 2022

Na początku roku niejednokrotnie planujemy urlopy, a co za tym idzie, zazwyczaj myślimy miejsca godne zwiedzenia. Najpopularniejsze kierunki w Polsce to oczywiście morze oraz góry, ewentualnie Mazury. Warto jednak czasem wybrać mniej oblegane kierunki podróży. Jednym z niedocenionych województw w sezonie letnim jest świętokrzyskie.

Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim?

Nie ulega wątpliwości, że najczęściej odwiedzaną atrakcją w świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. Można ją odwiedzać od 1972 roku, a dla odwiedzających to miejsce udostępnionych jest aż 150 m dróg. Inną opcją dla osób aktywnych jest Świętokrzyski Park Narodowy. Może nie są to wysokie góry i nie zmęczą nas tak jak inne pasma, to fani pagórków na pewno znajdą coś dla siebie.

W województwie świętokrzyskim leży również Pacanów. Każdy fan Koziołka Matołka powinien odwiedzić Europejskie Centrum Bajki, które nosi imię właśnie zabawnej kózki z znanej wszystkim bajki. Będąc w temacie ciekawych miejsc to w Krajnie leży Park Rozrywki i Miniatur “Sabat”, który także jest świetną atrakcją do odwiedzenia, nie tylko dla dzieci.

Gdzie spać w świętokrzyskim?

Bez wątpienia najczęściej wybieranym miejscem na nocleg są Kielce. Stolica województwa może pochwalić się wieloma ciekawymi miejscami noclegowymi, które będą doskonałe na wypoczynek. Następnym często wybieranym rozwiązaniem jest zakwaterowanie w Chęcinach. Ze względu na bliskość Jaskini Raj i zamku Chęciny jest to chętnie wybierana miejscowość noclegowa. Jeżeli chcecie bardzo dobrze wypocząć to warto zamiast noclegu w mieście, wybrać agroturystykę. W świętokrzyskim nie brakuje takich miejscówek. Brak ciągłego hałasu, jaki możemy usłyszeć w miastach i świeże powietrze potrafią rewelacyjnie wpłynąć na nasz sen i samopoczucie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Województwo świętokrzyskie jest doskonałym miejscem dla wszystkich fanów wędkowania. Znajdziecie tam kilka ogólnodostępnych miejsc wartych uwagi. Jeśli jednak nie jesteście zaawansowanymi wędkarzami to powinniście rozważyć opcję noclegu w agroturystyce w Świętokrzyskiem, która znajduje się niedaleko rzek albo jezior, albo posiada własne łowiska. Wtedy możecie być pewni, że znajdziecie kogoś, kto z chęcią wybierze się z Wami na ryby. Powinniście również wiedzieć, że województwo świętokrzyskie posiada własny kurort wakacyjny. Sielpia jest położona nad sporej wielkości jeziorem, które ma kilka wartych odwiedzenia plaż. Jeżeli więc zależy Wam na dostępie do wody, ale wolicie spokojniejsze miejsca, to odwiedźcie to miejsce.