• śr.. maj 31st, 2023

Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

lut 24, 2022

Wakacyjny wyjazd kamperem daje poczucie swobody i zapewnia przeżycie niesamowitej przygody. Wprawdzie kamper nie przewiduje równie luksusowych warunków jak pokoje lub apartamenty w dobrym hotelu, a także oczekuje nie raz dużej ilości poświęceń, rzadko brakuje chętnych na taki rodzaj wakacyjnego wyjazdu. Bezsprzeczną zaletą kamperów stały się względnie nieduże rozmiary a także całkowita mobilność. Czasami mimo wszystko rzeczywistość okrutnie dotyka osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brak obostrzeń dla tego typu pojazdów. Ograniczenia wjazdu, utrudniony sezonowo postój, występują kłopoty ze zlokalizowaniem źródła prądu, a w starszych typach kamperów musimy się zmagać z niedostatkiem niektórych udogodnień, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, wybór pojazdów stał się coraz większy, a zasady towarzyszące wypożyczeniu bardzo zbliżone. Dziś wyszukanie działalności oferującej usługi wynajmu kamperów nie stwarza dużego problemu. Propozycje widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w czasopismach branżowych, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy że wpiszemy frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, aby ta pokazała co najmniej kilka rezultatów w konkretnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów bardzo pożądana opcja, gdyż kampera musimy skądś odebrać, a nikt nie ma ochoty jechać setki kilometrów z walizkami, które następnie musimy przeładować. Znaczna część przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie możliwość podstawienia wypożyczonego pojazdu pod same drzwi, jednak jest to możliwość płatna całkiem sporo. Większość firm posiada w swojej ofercie jednakże możliwość zaparkowania własnego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często strzeżonym i przeważnie bezpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Nim rzucimy się w wir przegldania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem kamperów. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu umieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Wiele przedsiębiorstw uzupełniająco umieszcza informację o minimalnym czasie posiadania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w znaczącej ilości przypadków można nim poruszać się, mając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż samochód osobowy. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy samochód, podczas kierowania którego musimy mieć oczy szeroko otwarte i doskonale przewidywać to, co może zdarzyć się na trasie. Musimy nie zapominać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeżeli do długości bądź szerokości możemy się zaadaptować, tak wysokość może nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem jest miejsce naszego wyjazdu. Jeśli chcemy pojechać do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Ciężej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów najmu kamperów posiada zapis o odmowie wyjazdu do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja a także Mołdawia. W umowach znajdziemy też dodatkowe zapisy o zakazie wjazdu na obszary objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Sporo przedsiębiorstw uściśla konkretne miejsca, gdzie możemy jechać wypożyczonym kamperem. 

Co należy dokładnie przeczytać zanim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na podróż są w stanie przebierać wśród wielu ofert oraz podejmować decyzję stosownie do swoich wymogów i upodobań. Wyjątkowo ważne jest, aby na wymarzone wakacje pojechać kamperem który spełnia preferencje oraz dopasowanym do potrzeb. Wyjątkowo istotne jest dopasować właściwego kampera do wybranego sposobu przemieszczania się i kierunku wycieczki. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której usług będziemy korzystać, jest równie istotny. Poszczególne oferowane pojazdy są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są definitywnie zbyt ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Zdarzają się również tacy wynajmujący, którzy wykorzystują podejrzane praktyki wobec klientów, zawyżając koszty usuwania awarii. Dlatego warto każdą wypożyczalnię porządnie zweryfikować, analizując opinie klientów, polisy ubezpieczeniowe oferowanych pojazdów, zapisy regulaminów oraz wzory umów wynajmu.