• pt.. sie 12th, 2022

Spływ kajakowy Krutynią – niesamowita przygoda

lis 8, 2021

W ostatnich latach spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Wybierają się na nie większe i mniejsze grupki znajomych, wieloosobowe rodziny, ale też starsze osoby. Można zobaczyć spływy kajakowe trwające jeden dzień i takie, trwające 2-3 dni, a czasem nawet tydzień. Z powodu dużej ilości rzek w naszym kraju każdy zainteresowany znajdzie miejsce dla siebie. W tym tekście zajmiemy się pokazaniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem dla początkujących. Co warto wiedzieć na temat rzeki Krutyni, dlaczego jest ona niesamowicie często wybierana oraz jaki jest spływ kajakowy po niej?

Podstawowe informacje na temat rzeki Krutyni

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a później Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego przepływa przez rezerwaty „Krutynia” i “Krutynia Dolna”. Rzeka Krutynia ma długość 99 km i jest bardzo częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal wcale starorzeczy. Od tysiącleci płynie w tym samym korycie. Co jest także ciekawe, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość nawet 7 metrów. Jednocześnie będą również momenty, gdzie woda sięga do kostek.

Na co warto się przygotować w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za jeden z najładniejszych szlaków do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niezmiernie ciekawy oraz zróżnicowany. Spływając Krutynią przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie dostrzec można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można ujrzeć podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika albo orła przedniego. Często widziane w wodzie są gąbki a także krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Na brzegach rzeki ujrzeć można rosnące dęby i wysokie sosny. Szlak wiedzie przez kilkanaście małych jezior połączonych krótkimi strugami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy zacząć można w różnych miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Zazwyczaj kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, ale popłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zainteresować spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest dosyć łatwy. Mogą nim bez problemu płynąć kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest łagodny, a kilkadziesiąt kilometrów rzeki to woda bez nurtu. Spływ Krutynią jest polecany dla dzieci i młodzieży. Niesamowita fauna i flora, którą spotkamy w trakcie spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu ogromne ilości ludzi. Dlatego, że znaleźć można sporą ilość miejsc do wypożyczenia kajaków w pobliżu rzeki, to szlak jest odpowiedni dla większych wycieczek, ale także dla pojedynczych użytkowników. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak aby przebyć tylko jego pewną część, ale można również przepłynąć go podczas 2-3 dniowej wycieczki na Mazury, a nawet tygodniowego spływu kajakowego. Co około kilkanaście kilometrów zobaczymy stanice wodne, w których można:

  • pozostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na polu namiotowym,
  • skorzystać z restauracji, albo zrobić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią może więc być wspaniałą zabawą bez względu na wiek i nie musi trwać jeden dzień.